Uzdot jautājumu ekspertam

Acs fizioloģiskās īpatnībasVesela asaru plēvīte sastāv no trim slāņiem.

1.    Ārējais jeb lipīdu slānis pasargā asaru plēvīti no ūdens iztvaikošanas un ieeļļo plakstiņu iekšējo virsmu. 
2.    Vidējais jeb ūdens slānis satur ļoti daudz dažādu vielu (sāļus, olbaltumvielas u.c.). Tas mitrina,  baro un aizsargā  acs virsmu pret baktērijām un vīrusiem. 
3.    Acs virsmai tuvākais slānis jeb mucīna slānis satur polisaharīdus, kas nodrošina asaru stingru turēšanos uz acs virsmas.Par asaru spēju turēties uz acs virsmas un līdz ar to pildīt savas funkcijas ir atbildīgas arī mikrobārkstiņas, kas atrodas uz šūnu virsmas un atgādina sīkus matiņus. Mikrobārkstiņas izdala polisaharīdu – glikokaliksu –, kas kopā ar mucīnu palīdz asarām turēties uz acs virsmas. Lai acis būtu pietiekami mitras, nepieciešama kvalitatīva asaru plēvīte, kā arī vesela acs virsma ar mikrobārkstiņām.

Sausās acs slimības gadījumā neviens no asaru plēvītes slāņiem nepilda savas funkcijas pilnvērtīgi un, sākoties pārmērīgai ūdens iztvaikošanai no asaru plēvītes, tā kļūst hipertoniska (pārāk sāļa). Hipertoniskā vidē acs virsmas šūnas sāk zaudēt ūdeni, nespēj normāli funkcionēt, un sākas stress. Stresa laikā acs virsmas šūnas izdala iekaisuma mediatorus. Cilvēks sāk izjust iekaisuma simptomus: dedzināšanu, niezi, acu apsārtumu, dažkārt sāpes, asarošanu. Parasti tas viss kombinējas ar acu nogurumu.

Uzzini:
•    kas ir osmoze un osmoprotekcija?
•    plašāk par sausās acs sindromu
 

Uzdot jautājumu ekspertam

Ja mūsu interneta vietnē neatrodat atbildi uz sev svarīgo jautājumu par acu veselību, šeit jūs varat uzdot savus jautājumus, un tie tiks nodoti šīs nozares ekspertiem. Centīsimies atbildēt 3 darba dienu laikā.
Jautājums veiksmīgi nosūtīts
Failed to sent