Uzdot jautājumu ekspertam

Kā darbojas redze?Visām acs daļām saskaņoti darbojoties, mēs varam redzēt tuvu un tālu, dienas gaismā un pustumsā, atšķirt neskaitāmas krāsu nianses, orientēties telpā un labāk saglabāt līdzsvaru. Redze no smaržas, garšas un taustes uztveres atšķiras ar to, ka tās darbība ir balstīta īpašā fizikas likumā – gaismas laušanas likumā.

Vispirms gaismas stari šķērso radzeni, kam piemīt aptuveni 70 % acs fokusēšanas spēju. Tas pierāda šīs struktūras lielo nozīmi acs optiskajā sistēmā. Radzenei piemīt arī spēja aizsargāt aci no ultravioletajiem stariem. Zīlīte – melnais punktiņš jeb sprauga acs redzamās krāsainās daļas varavīksnenes centrā – regulē gaismas daudzumu, kas drīkst nokļūt acī.

Tālāk gaisma virzās caur acs caurspīdīgo un abpusēji izliekto lēcu. Atšķirībā no radzenes, kuras staru laušanas spēja ir fiksēta, lēca var mainīt savu izliekumu, tādējādi pielāgojoties gan tuvu, gan tālu esošu priekšmetu apskatei un iegūstot vienlīdz asu redzes ainu. Šo lēcas spēju sauc par akomodāciju.

Lēca fokusē attēlu uz acs gaismas jutīgo struktūru tīkleni acs dobuma mugurpusē. Tīklene ar īpašām šūnām (fotoreceptoriem) uztver un pārveido gaismu elektriskos impulsos, kas pa redzes nervu tiek nosūtīti uz smadzenēm, kur veidojas attēls.

Lai redze būtu asa un redzētais – nevainojams, visām acs caurspīdīgajām daļām jābūt pilnībā dzidrām. Tas nepieciešams, lai gaisma varētu netraucēti šķērsot visas acs zonas un nonākt līdz tīklenei acs aizmugurē. Līdz ar gadiem acs lēca dabiski sabiezē un kļūst duļķaina, tāpēc redzes aina kļūst neskaidrāka un krāsas – blāvākas.

Uzdot jautājumu ekspertam

Ja mūsu interneta vietnē neatrodat atbildi uz sev svarīgo jautājumu par acu veselību, šeit jūs varat uzdot savus jautājumus, un tie tiks nodoti šīs nozares ekspertiem. Centīsimies atbildēt 3 darba dienu laikā.
Jautājums veiksmīgi nosūtīts
Failed to sent