Uzdot jautājumu ekspertam

No kā sastāv mūsu acis?Acs sistēma
Acs optisko jeb staru laušanas sistēmu veido tās caurspīdīgās komponentes:   
1.    asaru plēvīte,
2.    radzene,
3.    acs iekšējais šķidrums,
4.    lēca,
5.    stiklveida ķermenis.
 
                                                                                                    
Asaru plēvīte:
Acī iekļūstošo gaismas staru laušana sākas asaru plēvītē. Plēvīte veidojas, kad tiek samirkšķināti plakstiņi un acs priekšējo virsmu plānā slānītī vienmērīgi pārklāj asaras. Asaru plēvītes galvenās funkcijas ir acs mitruma uzturēšana, aizsardzība un radzenes barošana, taču arī staru laušana ir viena no tās funkcijām.

Radzene:
Radzene ir acs šķiedrainā apvalka priekšējā (ārējā) daļa, un tā ir viena no galvenajām acs optiskās sistēmas sastāvdaļām. Radzene ir kā pulksteņa stikliņš – caurspīdīga, apaļa, nedaudz izliekta un ar gludu virsmu, kas aizsargā aci, vienlaikus nevainojami laižot cauri gaismas starus. Radzenē nav asinsvadu, taču ir daudz nervu, tāpēc tā ir ļoti jutīga un jebkurš kairinājums (spilgta gaisma, pieskāriens) izraisa spēcīgu atbildes reakciju. 

Acs kameras un acs iekšējais šķidrums:
Acij ir divas kameras (mugurējā un priekšējā), kurās cirkulē caurspīdīgs šķidrums.
Mugurējā kamera atrodas aiz varavīksnenes un veido cirkulāru spraugu, kas aptver lēcas malu. Mugurējā kamerā izdalās acs iekšējais šķidrums, kas tālāk cauri zīlītei nokļūst priekšējā kamerā.
Priekšējā kamera atrodas starp radzeni un varavīksneni. Acs iekšējais šķidrums apgādā ar barības vielām asinsvadus nesaturošās acs daļas – radzeni, lēcu un stiklveida ķermeni.

Lēca:
Lēca atrodas aiz zīlītes starp varavīksneni un stiklveida ķermeni. Tā ir caurspīdīga, abpusēji izliekta, nesatur asinsvadus un nervus. Lēcas galvenā funkcija ir staru laušana; tā nodrošina spēju iegūt vienlīdz asu redzes ainu, cilvēkam raugoties gan uz kādu tuvu priekšmetu, gan tālumā.

Stiklveida ķermenis:
Stiklveida ķermenis sastāv no diegveida skeleta un želejveida masas, kas piepilda acs ābola dobumu aiz lēcas, piedalās acs ābola formas uzturēšanā un ir svarīga acs optiskās sistēmas sastāvdaļa. Tas ir caurspīdīgs un bezkrāsains un nesatur nervus un asinsvadus, un tam piemīt elastība, tāpēc traumu gadījumos stiklveida ķermenis pasargā acs ābola apvalkus. Stiklveida ķermeni no visām pusēm  apņem membrāna, caur kuru notiek vielmaiņas procesi.

Uzdot jautājumu ekspertam

Ja mūsu interneta vietnē neatrodat atbildi uz sev svarīgo jautājumu par acu veselību, šeit jūs varat uzdot savus jautājumus, un tie tiks nodoti šīs nozares ekspertiem. Centīsimies atbildēt 3 darba dienu laikā.
Jautājums veiksmīgi nosūtīts
Failed to sent