Uzdot jautājumu ekspertam

Der zinātŪdens loma cilvēka organismā


Ūdens pastāv un tam ir ārkārtīgi liela nozīme visa dzīvā uzturēšanā jau kopš pasaules pirmsākumiem. Ūdens ir visizplatītākā viela uz Zemes, tas klāj lielāko planētas daļu. Arī cilvēka organismā ūdens sastāvs ir vidēji 2/3 ķermeņa masas. Tas ir neaizstājams un nepieciešams ikvienai ādas, muskuļu un iekšējo orgānu šūnai, lai tā spētu funkcionēt un nodrošināt teicamu garīgo un fizisko labsajūtu un veselību. Ūdens organismā uztur līdzsvaru jeb homeostāzi, gādā par barības vielu uzsūkšanos un transportu uz šūnām, kā arī piedalās lieko un kaitīgo vielmaiņas galaproduktu izvadīšanā. Bez ēšanas cilvēks varētu izdzīvot vairākas nedēļas, pat mēnešus ilgi, bet bez ūdens – tikai no 4 līdz 5 dienām, tāpēc ik diennakti jāuzņem no 1,5 līdz 2 l tīra ūdens (vai zāļu tējas).

Šūnās ik brīdi noris osmozes process – ūdens pārvietošanās caur šūnas nosacīti caurlaidīgo membrānu no šķīduma ar zemāku sāļu koncentrāciju uz šķīdumu ar augstāku koncentrāciju, vienlaikus aizturot ūdenī izšķīdušās vielas. Šis process nodrošina šūnu vielmaiņu un uztur tajās dzīvību. Osmozes process ir ļoti svarīgs arī mūsu acīm, jo nodrošina “pareizas”, izotoniskas vides saglabāšanu.

Izotoniska vide – izšķīdušo sāļu daudzums šūnā ir tāds pats kā asaru plēvītē. Sāls koncentrācija abās membrānas pusēs ir vienāda, un pastāv fizioloģisks līdzsvars (neitrāla vide).

Ja sāls koncentrācija ārpus šūnas (asaru plēvītē) ir lielāka nekā šūnā, rodas hipertoniska vide un ūdens pamet šūnu koncentrācijas gradienta virzienā. Tāpēc šūnā rodas dehidratācija – tā paliek bez ūdens, izžūst un aiziet bojā.

Osmoprotektori un osmoprotekcija

Audi un organismi, lai sevi aizsargātu pret hiperosmolāro stresu, paši izstrādā osmoprotektorus. Tās ir sīkas, neitrālas daļiņas, kas, nokļuvušas šūnā, nepiedalās šūnas metabolismā, bet saglabā savu neitralitāti un netraucē šūnas funkcijas. Neitrālās daļiņas notur ūdeni šūnā, tādējādi palīdzot šūnām neaiziet bojā hipertoniskā vidē. Šo procesu sauc par osmoprotekciju.

Osmoprotektorus iedala:
Klase Osmoprotektors Dabiski sastopams
Methylamine L-carnitine Zīdītāju acs lēcā, asaru plēvītē
Polyols Erythritol Asaru plēvītē
Glycerol Aļģēs, sāls tolerantos augos, kukaiņos
Aminoskābes Taurine Zīdītāju nieres serdē, zīdītāju smadzenēs, cūkas artēriju audos, ūdens bezmugurkaulniekos, kuri dzīvo seklumā
Betaine Zīdītāju nieres serdē, zīdītāju smadzenēs, cūkas artēriju audos, lakstaugos, haizivīs
Urīnviela   haizivīs, moluskos, vienplaušzivīs, abiniekos

Osmoprotekcija ir dabas radīts un laika pārbaudīts mehānisms. Pierādīts, ka vairumam zīdītāju šūnu tas ir veids, kā izdzīvot hipertoniskā vidē. Pierādīts, ka osmoprotekciju izmanto arī acs virsmas epitēlija šūnas.

Lai aizsargātu acis no hipertoniskas vides ietekmes, arī Optive pilieni satur osmoprotektorus, kas novērš šūnu priekšlaicīgu bojāeju un atjauno to dabisko aizsardzības mehānismu – osmoprotekciju.

“Tā kā es katru dienu strādāju ar datoru un nēsāju brilles, ļoti novērtēju šos acu pilienus. Acis patiešām jūtas ievērojami labāk – mazinās to nogurums, graušanas sajūta acīs.” Māra
 
“Nemaz nezināju par tādiem osmoprotektoriem. Vecos pilienus boikotēšu, jāpērk Optive!” Ralfs, 30 g.

 

Uzdot jautājumu ekspertam

Ja mūsu interneta vietnē neatrodat atbildi uz sev svarīgo jautājumu par acu veselību, šeit jūs varat uzdot savus jautājumus, un tie tiks nodoti šīs nozares ekspertiem. Centīsimies atbildēt 3 darba dienu laikā.
Jautājums veiksmīgi nosūtīts
Failed to sent