Uzdot jautājumu ekspertam

Riska faktori


Dzimums

Sievietes ir pakļautas lielākam SAS riskam biežo hormonālo izmaiņu dēļ (mēnešreizes, grūtniecība, bērna zīdīšana, menopauze, kontracepcijas līdzekļu lietošana).

Dzīvesveids
Tīra ūdens nepietiekama uzņemšana ikdienā (<2 l dienā; ja intensīvi sporto, <3 l ūdens dienā), alkohola lietošana (pat mazas tā devas), smēķēšana, datora lietošana, darbs skaistumkopšanas salonā (sauss gaiss, fēns, daudz ķimikāliju) vai zobārstniecības kabinetā, ilgstoša automašīnas vadīšana, uzturēšanās kondicionētās telpās.

Vecums
Dzīves gaitā asaru produkcija acīs pakāpeniski samazinās, turklāt, cilvēkam novecojot, izmainās arī ideālais līdzsvars starp taukvielu, ūdens un gļotu daudzumu asaru sastāvā. Asaru plēvītes sastāvs kļūst nepilnvērtīgs, un sāk izpausties sausās acs slimībai raksturīgie simptomi.

Slimības
Sausās acs slimība var būt saistīta ar dažādām citām saslimšanām: ar A vitamīna deficītu, cukura diabētu, vairogdziedzera problēmām un dermatītu (ap plakstiņu vai uz tā), ar tādām autoimūnām sistēmiskām saslimšanām kā artrīts un sarkanā vilkēde. Dažkārt tas kombinējas arī ar sausās mutes sindromu, taču SAS pastāv arī kā neatkarīga saslimšana.

Medikamenti
Dažreiz sausās acs slimību izraisa medikamenti, kas samazina asaru sekrēciju (piemēram, pretiesnu pilieni, hormoni (t.sk. kontraceptīvie līdzekļi), pretklepus, pretsāpju, nomierinošie un sirds medikamenti, antihistamīni un diurētiķi, turklāt īpaši jāpiemin acu pilieni, ko lieto lokāli glaukomas vai iekaisuma ārstēšanai, kā arī alkohols. Bez šaubām, vēl viens faktors, kas veicina simptomu saasināšanos, ir kontaktlēcu lietošana. Veselas acis ar tām veiksmīgi sadzīvos, taču, ja ir traucēta acs dabiskā mitrināšana, lēcas izraisīs diskomfortu.

Slimo ēku sindroms
Par slimo ēku sindromu sauc simptomu kopumu, ko izraisa ilgstoša uzturēšanās kondicionētās, nevēdinātās telpās ar sliktu gaisa kvalitāti. No tā bieži cieš cilvēki, kas uzturas telpās, kuru iekārtošanai izmantoti mākslīgi (sintētiski un ķīmiski) materiāli un kondicionēšanas sistēmas un gaiss cirkulē pa noslēgtu apli. Parasti tas ir raksturīgs jaunām biroju ēkām un atjaunotām dzīvojamām mājām.
Iekštelpu gaisa kvalitāte ir ārkārtīgi svarīga cilvēka veselībai un labklājībai, jo šādā gaisā var būt pat no 4 līdz 6 reizēm augstāks piesārņojuma līmenis nekā āra gaisā. Slimo ēku sindroma simptomi galvenokārt izpaužas kā acu, deguna un rīkles, kā arī ādas kairinājums vai sausums, ožas un garšas sajūtu izmaiņas, CNS traucējumi un dažādas nespecifiskas, neparastas reakcijas.
Zems relatīvā mitruma līmenis un statiskā elektrība ir galvenie acu sausumu izraisošie faktori. Ir konstatēta arī tieša saistība starp iekštelpu gaisa temperatūru (>22 °C) un slimo ēku sindromu, jo augstākā temperatūrā no mēbeļu virsmām sāk izdalīties vielas, kas kairina gļotādas un acs virsmu. Zems mitruma līmenis (<20 %) pastiprina šo vielu ietekmi un ievērojami palielina elektrostatisko lādiņu apkārtējā vidē, kas veicina gaisā esošo daļiņu pielipšanu pie acs virsmas. Telpās ar plastmasas logiem  SAS tiek konstatēts biežāk.

Dators
Mūsdienās liela nozīme sausās acs slimības ierosināšanā ir darbam ar datoru, kas palielina apkārtējās vides kaitīgo ietekmi uz acīm, strādājot iekštelpās.
Elektroiekārtas (piem., datori) pastiprina elektrostatisko lādiņu apkārtējā vidē, bet kopētāji un lāzerprinteri izdala ozonu, kas kairina acu virsmu. Datori ne tikai palielina elektrostatisko lādiņu, bet arī, cilvēkam ilgstoši skatoties monitorā, retāk tiek mirkšķinātas acis. Normāli mirkšķināšana notiek līdz 22 reizēm minūtē, taču, kad cilvēks strādā pie datora vai veic līdzīgu darbu, kam vajadzīga īpaša redzes piepūle, tas notiek aptuveni trīsreiz retāk. Līdz ar to nav nodrošināta pienācīga acs mitrināšana.

Papildus redzes sasprindzinājumu un nogurumu darbā ar datoru rada dažādi faktori:
  • nepietiekams apgaismojums,
  • sliktas kvalitātes attēls monitorā, 
  • pārlieku mazs vai pārmērīgi liels attēla kontrasts, 
  • pārāk mazs zīmju izmērs un sarežģīta burtu forma,
  • netīrs, putekļains monitors u.c.
Ja cilvēks katru dienu daudz laika pavada darbā ar datoru, ik stundu būtu vajadzīga 5 minūšu pauze prom no monitora, lai acis varētu atpūsties. 

Uzdot jautājumu ekspertam

Ja mūsu interneta vietnē neatrodat atbildi uz sev svarīgo jautājumu par acu veselību, šeit jūs varat uzdot savus jautājumus, un tie tiks nodoti šīs nozares ekspertiem. Centīsimies atbildēt 3 darba dienu laikā.
Jautājums veiksmīgi nosūtīts
Failed to sent